Blog

Jak ubrać się na wycieczkę Skiturowa?

Zarówno narciarstwo, jak i turystyka górska wymagają odpowiedniego wyposażenia – tak samo sytuacja wygląda z aktywnością fizyczną stanowiącą połączenie obu wymienionych. Skitur obejmuje podchodzenie do góry oraz zjazd na nartach, a przemyślany dobór ubrania stanowi obowiązkowy element przygotowania do wycieczki. Nie tylko zapewnia się w taki sposób bezpieczeństwo, ale również komfort oraz ciepło, które pozwalają czerpać w pełni radość z wysiłku fizycznego. Jak więc należy się ubrać na wycieczkę skiturową, żeby zadbać o właściwą temperaturę ciała w każdej sytuacji? Wycieczka skiturowa – o czym należy pamiętać? Skitur uprawiany jest zimą, co oznacza, że niezbędne jest zwykle wyposażenie w trzy warstwy odzieży. Ta zasada nie jest jednak normą, ponieważ ilość ubrań… Czytaj dalej »Jak ubrać się na wycieczkę Skiturowa?

Jak działa elektryczny rower górski / ebike

Kto z nas w dzieciństwie nie wybierał się w długie podróże jednośladem? Wracało się z nich zawsze zmęczonym, ponieważ był to spory wysiłek fizyczny, ale zachwyconym spędzonym aktywnie dniem. Nie trzeba z tego rezygnować – rowery elektryczne (e-bike) pozwalają na zorganizowanie wycieczki po górskich szlakach, nawet jeśli nie ma się już takiej siły i kondycji jak za dzieciaka! Wyprawy MTB stanowią świetny pomysł zarówno w przypadku prywatnych osób, jak i przedsiębiorstw planujących wyjazdy firmowe w celu szkoleniowym lub integracyjnym i chcących zapewnić możliwość aktywnego spędzenia czasu w ramach incentive travel. Rower elektryczny – wyjazdy Wyjazdy rowerowe wykorzystujące e-bike MTB stanowią idealną propozycję dla grup złożonych zarówno z młodszych, jak i… Czytaj dalej »Jak działa elektryczny rower górski / ebike

Skitouring – jak zacząć?

Miłośnicy sportów zimowych nie mogą narzekać – aktywności fizycznych w okresie chłodniejszych dni jest bardzo dużo do wyboru. Narty, biegówki, łyżwiarstwo, sanki czy snowboard to tylko niektóre z dostępnych możliwości – do tego grona zaliczymy również skitouring. Podjęcie tej aktywności wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania. Jak się do tego zabrać? Konieczne umiejętności Żeby uprawiać skitouring, konieczna jest dobra umiejętność jazdy na nartach. Poruszanie się po górach w ramach tej aktywności obejmuje wejście na szczyt oraz zjechanie do doliny, dlatego osoby, które nigdy nie miały nart na nogach lub nie czują się bezpieczne w trakcie jazdy, nie powinny podejmować się takich działań bez podniesienia poziomu swoich umiejętności. Najlepiej robić to pod okiem… Czytaj dalej »Skitouring – jak zacząć?

Sprzęt skitourowy

Jak dbać o sprzęt skitourowy po sezonie?

Gdy przyjdzie czas odłożenia nart w bezpieczne miejsce na kolejną zimę, trzeba nie tylko myśleć o tym, jak przygotować swoją formę fizyczną na kolejny sezon. Warto również zadbać o to, aby nasz sprzęt skitourowy był odpowiednio zakonserwowany, abyśmy mogli z niego efektywnie korzystać również w kolejnym roku podczas wyprawy w góry. Dotyczy to nie tylko nart, ale także butów, kijów oraz innych podstawowych elementów wyposażenia. Dbałość o narty skitourowca po sezonie Uprawianie tej dyscypliny wiąże się ze sporymi obciążeniami i możliwością uszkodzeń nart, dlatego też konieczne może okazać się zlikwidowanie ubytków, które powstały na ich powierzchni. Wówczas powinien zająć się tym profesjonalista. Jeśli takiej konieczności nie ma, wystarczy starannie wyczyścić… Czytaj dalej »Jak dbać o sprzęt skitourowy po sezonie?

Przygotowanie do sezonu skitourowego

  • przez

Okres jesienny to ostatni dzwonek, by przygotować formę do sezonu zimowego, w którym będzie można uprawiać skitouring. Efekty i możliwości w trakcie wypraw górskich są zależne również od tego, jak przepracujemy wcześniejszy okres i w jaki sposób przystosujemy swoje ciało na ten wysiłek. Ważne jest również zebranie niezbędnego sprzętu, który będzie nam w tym potrzebny. Budowanie wytrzymałości W trakcie uprawienia skitouringu czekają nas wielogodzinne wyprawy po górskich szlakach, dlatego też niezbędne będzie dobre przygotowanie kondycyjne. Chcąc posiadać niezbędną podstawę w tym względzie warto wcześniej regularnie trenować, co przełoży się na lepsze efekty. Można wybrać różne opcje treningu kondycyjnego – bieganie czy jazda na rowerze to podstawowe możliwości, z których powinniśmy… Czytaj dalej »Przygotowanie do sezonu skitourowego

6 wyjątkowych miejsc na e-bike Beskid Śląski

W Skiturowej Chacie kochamy górskie rowery elektryczne! Oprócz tego, że jazda na nich to wielka frajda, uważamy, że podobnie jak skitury porą zimową, elektryki MTB dają możliwość nieograniczonej eksploracji terenu. Pewnie dlatego tak bardzo przypadły nam do gustu. Wybierając się w okolice Szczyrku, często pytacie gdzie najlepiej wybrać się na rowerze elektrycznym. W Beskidzie Śląskim ciekawych miejsc, które można odwiedzić jest cała masa, ale tylko niektóre zyskały wśród rowerzystów na przestrzeni lat status kultowych. Jeśli zależy Ci na zaliczeniu beskidzkich miejscówek, które po prostu wypada odhaczyć to dobrze trafiłeś. Przed Tobą lista 6 miejsc w Beskidzie Śląskim, które koniecznie powinieneś odwiedzić jeżeli wybierasz się w te strony ze swoim górskim elektrykiem.… Czytaj dalej »6 wyjątkowych miejsc na e-bike Beskid Śląski

Jaką odzież założyć na skitury?

Bardzo ważnym elementem właściwego przygotowania się do skituringu jest sprzęt, ale nie mniejszą wagę trzeba przyłożyć do wyboru odzieży. Dzięki temu będzie można wygodnie poruszać się, zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i skutecznie realizować swoje założenia sportowe. Jak w takim razie ubrać się na skitury? Buty Podstawowym elementem ubioru każdej osoby, która pragnie uprawiać tę dyscyplinę sportu jest obuwie, które musi być wygodne, co jest istotne w trakcie wielu godzin czy nawet dni spędzonych w górach, a także świetnie spełniać swoje zadania. Cechą charakterystyczną odpowiednio dobranych butów powinna być przede wszystkim uniwersalność – muszą one zarówno sprawdzać się w przypadku zjazdu na nartach, ale także chodzenia po górskich szlakach, również tych… Czytaj dalej »Jaką odzież założyć na skitury?

Jak wybrać narty skitourowe?

Jedną z najważniejszych kwestii w przygotowaniach do wyprawy górskiej w ramach skitouringu jest dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli nam się cieszyć tym sportem, ale jednocześnie zapewni wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Do takich podstawowych elementów wyposażenia należą z pewnością narty, a my postaramy się przedstawić najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszą opcję. Przeznaczenie Przy wyborze nart skitourowych trzeba najpierw zastanowić się nad naszym celem podczas uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej w górach. Inny sprzęt będzie nam potrzebny, gdy planujemy wykonywać więcej zjazdów, a także wtedy, kiedy większą część naszego czasu będzie zajmować podchodzenie pod wzniesienia. Szczególnie w tym drugim przypadku istotna jest jego waga, która może… Czytaj dalej »Jak wybrać narty skitourowe?

Co to jest skitouring i jak zacząć go uprawiać?

Dla osób poszukujących nietypowych wrażeń górskich, dla których tradycyjne trasy biegowe są już niewielkim wyzwaniem, świetną propozycją aktywnego spędzania czasu w górach będzie skitouring. To nowy rodzaj rozrywki zimowej, polegający na wędrowaniu po wzniesieniach z wykorzystaniem nart. Dzięki temu można uniknąć wielkich kolejek na stokach, obcować z przyrodą i odkrywać nieznane szlaki. Jak zacząć? Trzeba na początku wspomnieć, że nie jest to rozrywka dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na nartach – trzeba już mieć pewne doświadczenie na łatwiejszych trasach, pod okiem instruktorów, aby móc samodzielnie wyruszać w trasy górskie, których pokonanie zajmuje czasami nawet kilka dni. Początkowo warto także wybierać krótsze i zarazem łatwiejsze drogi, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa… Czytaj dalej »Co to jest skitouring i jak zacząć go uprawiać?

Skitury – trzy powody dla których zakochasz się w skiturach

Trzy powody dla których zakochasz się w skiturach Obecnie skitouring przeżywa swój renesans. Z roku na rok, w polskich górach, spotkać można coraz więcej amatorów tej zimowej dyscypliny. Nie bez przyczyny skitury stają się coraz bardziej popularne. Co takiego jest w skitouringu, że nawet najbardziej zatwardziali narciarze chowają do piwnicy swoje zjazdówki i myślą już tylko o podchodzeniu na nartach? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć Wam powody, dla których wielu Polaków rozkochuje się w Skiturach. Przygoda blisko natury Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zamiast zjeżdżania piętnasty raz tą samą, zatłoczoną trasą narciarską, woli z dala od zgiełku słuchać chrupiącego pod nartami śniegu i podziwiać mieniące… Czytaj dalej »Skitury – trzy powody dla których zakochasz się w skiturach