Jak wybrać narty skitourowe?

Jedną z najważniejszych kwestii w przygotowaniach do wyprawy górskiej w ramach skitouringu jest dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli nam się cieszyć tym sportem, ale jednocześnie zapewni wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Do takich podstawowych elementów wyposażenia należą z pewnością narty, a my postaramy się przedstawić najważniejsze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, by wybrać najlepszą opcję.

Przeznaczenie

Przy wyborze nart skitourowych trzeba najpierw zastanowić się nad naszym celem podczas uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej w górach. Inny sprzęt będzie nam potrzebny, gdy planujemy wykonywać więcej zjazdów, a także wtedy, kiedy większą część naszego czasu będzie zajmować podchodzenie pod wzniesienia. Szczególnie w tym drugim przypadku istotna jest jego waga, która może mieć wpływ na trudności w przemieszczaniu się.

Waga ma także spore znaczenie w kontekście czasu, jaki zamierzamy poświęcić na wyprawę – im więcej godzin planujemy spędzić w górach, tym cięższy sprzęt może stanowić dla nas dodatkowe obciążenie. Musi on jednak iść w parze z bezpieczeństwem i parametrami dostosowanymi do naszych założeń – redukcja wagi może wiązać się z obniżeniem cech użytkowych kupowanego sprzętu.

Wymiary nart skitourowych

W tym przypadku wśród najważniejszych parametrów należy wymienić przede wszystkim długość oraz szerokość. W kontekście pierwszej z nich trzeba wziąć pod uwagę oczywiście wzrost danej osoby, ale przede wszystkim istotny jest stopień zaawansowania oraz rodzaj trasy. W trakcie zjazdów przydadzą się dłuższe narty i z takimi też łatwiej poradzą sobie doświadczone osoby. Dla osób mniej zaawansowanych, które stawiają raczej na podbiegi w bardziej zalesionych miejscach, lepszym wyborem będą krótsze narty.

Również w przypadku szerokości spory wpływ na ich rozmiar ma planowany sposób wykorzystania. Przyjmuje się jednak, że biorąc pod uwagę osoby, które w sposób równomierny zamierzają korzystać z podbiegów, jak i późniejszego zjeżdżania, szerokość w talii powinna się mieścić w granicach 80 – 90 mm. Optymalna szerokość jest zależna od rodzaju nawierzchni, po której się poruszamy. Im twardszy śnieg czy większa ilość lodu, tym korzystniej jeździ się na węższych nartach skitourowych.