Tomek Knapik

Instruktor skitouringu i przewodnik rowerowy po Beskidach

Rodzinna legenda głosi, że gdy miałem cztery lata rodzice zabrali mnie na Kasprowy Wierch. Plan taty zakładał zjazd ze słynnej zakopiańskiej góry na nartach. Podczas pierwszego dnia naszej narciarskiej wycieczki Tatry spowiła gęsta mgła. Podobno widoczność tego dnia ograniczona była zaledwie do dziesięciu metrów. Po wyjściu z wagonu kolei linowej i zapięciu nart rozpocząłem w towarzystwie rodziców zjazd w kierunku Kotła Gąsienicowego. Nieświadomy wysokości i otaczającej mnie górskiej otchłani, ku zdumieniu rodziców, zjechałem pokracznie tzw “pługiem” aż do samych Kuźnic. Następnego dnia, rodzice zachęceni moim wyczynem postanowili zabrać mnie na Kasprowy Wierch jeszcze raz. Jednak w ten dzień mgła podniosła się i gdy spojrzałem w dół na trasę narciarską rozpłakałem się i odmówiłem dalszej współpracy.  

Jak widać emocje związane z narciarstwem towarzyszyły mi od najmłodszych lat. Dzisiaj, jako instruktor narciarstwa zjazdowego SITN-PZN i właściciel Biura Aktywnej Turystyki Sports Travel, dbam o to by pozytywnych emocji nie zabrakło uczestnikom organizowanych przez nas sportowo-turystycznych szkoleń i wyjazdów.

Wiedza na temat topografii Beskidów, którą zdobywałem w praktyce od najmłodszych lat, pozwoliła mi odkryć setki miejsc położonych z dala od utartych szlaków i tras narciarskich. Ciągle czując niedosyt gór, postanowiłem związać się z Grupą Beskidzką GOPR. Po zdanym egzaminie kandydackim, dowiedziałem się wiele na temat zachowania bezpieczeństwa w górach zimą i latem. 

Z innej strony, dzięki swojemu lekarskiemu wykształceniu, rozumiem doskonale, że ruch i bliski kontakt z naturą to najlepsza recepta na życie w zdrowiu i osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Sporty wydolnościowe takie jak kolarstwo górskie, ski-touring, trekking, czy biegi górskie, jeśli uprawiane w sposób mądry i regularny, oddziałują na nasz organizm skuteczniej od niestety popularnych dziś suplementów diety, używek czy antydepresantów. Jestem przekonany, że rozpoczęcie i podtrzymywanie aktywnego stylu życia to najlepsza inwestycja jaką można poczynić we własne zdrowie. 

Zapraszam zatem serdecznie do skorzystania z naszej aktywnej oferty wyjazdowej i szkoleniowej. 

Do zobaczenia w Skiturowej Chacie!

Ministra fota pro 1

Ewa Kołodziej 

Instruktorka kolarstwa szosowego

Jestem samozwańczą Ministrą Kolarstwa, ale choć samozwańczą, to jednak nie migam się od pracy, ani jej nie pozoruję. Zajmuję się szkoleniem osób chętnych nauczyć się jeździć poprawnie na rowerze. Wciągam w kolarstwo kobiety. Uczę je jazdy w grupie. Zbudowałam fantastyczną żeńską społeczność, pracując kilka lat nad rozwojem babskiego kolarstwa: od udowadniania kobietom, że “tak, na pewno znajdą w tygodniu ten czas dla siebie”, przez uświadomienie im, że “przecież dadzą radę na rowerze, że załapią to jak jeździć”, aż po pomoc w budowaniu formy pod ich pierwszy szosowy wyścig. Sama wiele lat ścigałam się. Co prawda najdłużej na MTB, ale od czterech lat startuje w zawodach na szosie.

Jestem instruktorką kolarstwa oraz indoor cycling, autorką mazowieckiego, ale znanego w całej Polsce eventu #babskaszosowaśrodazMinistrą, który w pierwszym terminie miał frekwencję na poziomie 6-8 dziewczyn a dziś to nawet 40-50 kobiet biorących udział w jednej kolarskiej ustawce. 

Wymyśliłam szkolenia dla zupełnie początkujących kobiet, takich które nie mają jeszcze roweru, ale pragną spróbować jazdy na szosie. Zorganizowałam więc dla nich możliwość wypożyczenia roweru szosowego na czas szkolenia. 

Mam fioła na punkcie bezpieczeństwa na drodze – podczas zajęć skupiam się głównie na tym aspekcie.

Prowadzę też treningi koedukacyjne dla obu płci. Pomagam wybrać rower, kask i inne niezbędne rzeczy. Staram się krzewić pozytywy w kolarstwie, dlatego teraz krzewię w tym moim pozytywnym kolarstwie pozytywny i aktywny Szczyrk.

Zrzut ekranu 2020-07-03 o 18.56.06

Łukasz Urbanek

Instruktor skitouringu i przewodnik rowerowy po Beskidach

Zawodowy ratownik GOPR, medalista Mistrzostw Polski w Skialpiniźmie, instruktor ratownictwa górskiego.