Co to jest skitouring i jak zacząć go uprawiać?

Dla osób poszukujących nietypowych wrażeń górskich, dla których tradycyjne trasy biegowe są już niewielkim wyzwaniem, świetną propozycją aktywnego spędzania czasu w górach będzie skitouring. To nowy rodzaj rozrywki zimowej, polegający na wędrowaniu po wzniesieniach z wykorzystaniem nart. Dzięki temu można uniknąć wielkich kolejek na stokach, obcować z przyrodą i odkrywać nieznane szlaki.

Jak zacząć?

Trzeba na początku wspomnieć, że nie jest to rozrywka dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na nartach – trzeba już mieć pewne doświadczenie na łatwiejszych trasach, pod okiem instruktorów, aby móc samodzielnie wyruszać w trasy górskie, których pokonanie zajmuje czasami nawet kilka dni. Początkowo warto także wybierać krótsze i zarazem łatwiejsze drogi, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych.

Podstawowy sprzęt do skitouringu

Akcesoriami, bez których nie warto nawet myśleć o rozpoczęciu swojej przygody ze skitourningiem, są foki. To materiał antypoślizgowy, który jest przyczepiany do nart, dzięki któremu można utrzymać równowagę podczas podejść nawet w stromych miejscach. Do podstawowych elementów wyposażenia zaliczyć trzeba oczywiście buty i narty, które przede wszystkim powinny być lekkie oraz bardzo wygodne, co jest bardzo istotne w trakcie wielogodzinnej wyprawy.

Bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że wyprawy w ramach skitouringu trwają często kilka dni, trzeba być przygotowanym na różne okoliczności, myśląc przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. W tej sytuacji warto zabezpieczyć swoje zdrowie poprzez zabranie ze sobą sprzętu przydatnego podczas ewentualnej lawiny. Należy do nich przede wszystkim łopatka, ale też detektor i sonda, które przydadzą się do unikania nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Wersja dla zaawansowanych

Dla osób, które zyskają już pewne doświadczenie, możliwe jest skorzystanie z trudniejszych typów skitouringu. Taką opcją będzie z pewnością freeride, który polega na zjeżdżaniu po bardzo stromych, często nieużywanych do tej pory szlakach, co wiąże się ze sporą dawką adrenaliny. Jest to jednak opcja dla bardzo zaawansowanych osób, która wiąże się również z dużo większym ryzykiem.