Jaką odzież założyć na skitury?

Bardzo ważnym elementem właściwego przygotowania się do skituringu jest sprzęt, ale nie mniejszą wagę trzeba przyłożyć do wyboru odzieży. Dzięki temu będzie można wygodnie poruszać się, zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i skutecznie realizować swoje założenia sportowe. Jak w takim razie ubrać się na skitury?

Buty

Podstawowym elementem ubioru każdej osoby, która pragnie uprawiać tę dyscyplinę sportu jest obuwie, które musi być wygodne, co jest istotne w trakcie wielu godzin czy nawet dni spędzonych w górach, a także świetnie spełniać swoje zadania. Cechą charakterystyczną odpowiednio dobranych butów powinna być przede wszystkim uniwersalność – muszą one zarówno sprawdzać się w przypadku zjazdu na nartach, ale także chodzenia po górskich szlakach, również tych skalnych.

Praktyczne zasady

Skituring wymaga od nas wszechstronnego przygotowania również pod względem zastosowanego ubioru. Ze względu na częste pokonywanie stromych podjazdów i długotrwałego wysiłku warto zadbać o to, żeby waga naszego sprzętu, również ubioru, była jak najmniejsza. Jednocześnie trzeba być jednak przygotowanym na zmieniające się warunki, dlatego wskazana jest dodatkowa warstwa odzieży schowana w plecaku. Nasze przygotowanie pod względem odzieży musi uwzględniać zarówno dobre odprowadzenie potu, wpływ wiatru czy opadów, ale także możliwość upadku.

Kilka warstw odzieży skiturowej

W trakcie całej drogi istotne jest zastosowanie co najmniej dwóch warstw ubrania skiturowego, a w niektórych przypadkach wskazane jest również zastosowanie trzeciej. Ważne jest przede wszystkim zastosowanie bielizny termoaktywnej, której zadaniem jest przede wszystkim bardzo dobre odprowadzanie potu. Poza nią powinno się założyć też warstwę docieplającą. Musi być ona wygodna i dobrze przylegać do ciału dla komfortu narciarza.

Szczególnie w przypadku zjazdów przydać się może również trzecia warstwa, która przede wszystkim ma nas chronić przed wiatrem. W przypadku pokonywania podbiegów może być ona schowana w plecaku, abyśmy się nie przegrzali. Ważny jest również wybór rękawiczek, gdyż ochrona dłoni to istotny element zapewnienia ciepła organizmowi. Warto swoją decyzję dostosować do trasy, jaką zaplanowaliśmy. Gdy zamierzamy pokonywać większą liczbę zjazdów, można zastosować grubsze rękawiczki.