Szkolenia i kursy skiturowe w Beskidach 2023/2024

Beskidy – weekendowe szkolenie skiturowe dla początkujących

Kursy skiturowe dla grup początkujących, które organizujemy w Beskidach to okazja do przeżycia wspaniałej przygody, zaznania sporej ilości ruchu i  bliskiego obcowania z górską przyrodą. Podczas kursu nauczysz się się m.in. obsługi sprzętu skiturowego oraz zasad poruszania sie na skiturach w zróżnicowanym górskim terenie. Celem kursu jest uzyskanie przez uczestników samodzielności w obsłudze sprzętu skiturowego oraz poznanie zasad planowania bezpiecznych wycieczek skiturowych w obrębie Beskidów.

Nasze jednodniowe lub dwudniowe szkolenia skiturowe odbywają sie w każdy weekend zimy w Szczyrku. Sprawdź nasz kalendarz szkoleń i zarezerwuj odpowiadający Ci termin. Bardziej szczegółowy program naszych kursów skiturowych znajdziesz tutaj. Przeczytaj również na naszym blogu o trzech powodach, dla których zakochasz się w skiturach.

Jakie kursy są w naszej ofercie?

W naszej ofercie znajdują się kursy weekendowe (sobota+niedziela), kursy jednodniowe (weź udział w sobotę lub niedzielę) i kursy wieczorne. Kursy odbywają się w każdy weekend sezonu narciarskiego i są skiturowym ABC – czyli wstępem do skitouringu. Udział w kursie jest okazją do odbycia malowniczej wycieczki po Beskidach. Zapraszamy!

Kurs skiturowy dla początkujących. Składa się z dwóch osobnych dni szkoleniowych (sobota + niedziela). Uczestnik szkolenia weekendowego otrzymuje więc łącznie około 8 godzin szkolenia podczas dwóch odrębnych wycieczek skiturowych. Nasze weekendowe skiturowe szkolenia w Beskidach odbywają się w Szczyrku.

Poznaj nasze skiturowe kursy weekendowe

Kurs skiturowy dla początkujących. Odbywa się w każdą sobotę i w każdą niedzielę podczas trwania sezonu narciarskiego. Szkolenie jednodniowe realizowane jest podczas dziennej wycieczki skiturowej, która trwa około 4-6 godzin i odbywa się w okolicznych pasmach Beskidów. Jednodniowe skiturowe szkolenia w Beskidach organizowane są w Szczyrku.

Poznaj nasze skiturowe kursy jednodniowe 

to dodatkowa opcja otwarta dla wszystkich (również dla amatorów skituringu nie szkolących w ramach kursów dziennych). Każdy uczestnik szkolenia wieczornego wyposażany jest w lampkę czołową przez Organizatora. Według wielu osób, zdobywanie gór na skiturach przy świetle księżyca jest niezwykłe. My też tak uważamy!

Poznaj nasze skiturowe kursy wieczorne

Czy nasze szkolenie skiturowe jest dla każdego?

Nasze kursy skiturowe zaprojektowaliśmy z myślą o wszystkich osobach, które chcą postawić swoje pierwsze kroki na nartach skiturowych. Na kurs może zapisać się osoba w każdym wieku. Tempo podejścia zawsze dostosowujemy do najsłabszego uczestnika w grupie. Żeby wziąć udział w szkoleniu wystarczy podstawowa umiejętność jazdy na nartach. Minimum wymagane od uczestników to umiejętność pewnej jazdy tzw. pługiem i sprawnego zatrzymywania się na nartach. Nie trzeba być zaawansowanym narciarzem – podczas zjazdów najczęściej korzystamy z wyratrakowanych tras niebieskich o łagodnym nachyleniu.

Czy w kursie skiturowym mogą wziąć udział dzieci?

Osoba poniżej 18 roku życia może wziąć udział w kursie pod warunkiem, że będzie jej towarzyszyć opiekun/rodzic. Dotychczas, naszym najmłodszym uczestnikiem był dziewięciolatek. Jeśli latem chodzisz ze swoim dzieckiem po górach i potrafi ono jeździć na nartach to nasz kurs skiturowy może okazać się doskonałą pomysłem na aktywnie i rodzinnie spędzony czas w górach.

Jaką kondycją trzeba dysponować żeby wziąć udział w kursie?

Podczas jednego dnia szkolenia pokonujemy ok. 600 m przewyższeń. Z doświadczenia wiemy, że ta różnica poziomów jest pokonywana przez grupy średnio w 2-3 godzin. Tempo jakim się poruszamy jest zatem bardzo spokojne. Po drodze robimy tzw. przystanki szkoleniowe, podczas których ćwiczymy poruszanie się na nartach skiturowych w stromym terenie. Oprócz tego, podczas podejścia przewidzianych jest kilka przestojów na odpoczynek i posilenie się. Dodatkowo, dłuższa przerwa na odpoczynek zwykle ma miejsce w schronisku górskim. Podejście nie jest więc jednostajne tylko podzielone na etapy pomiędzy którymi można odpocząć. Jeśli latem lub zimą zdarza Ci się okazjonalnie chodzić po górach to na pewno poradzisz sobie na naszym szkoleniu. Według wielu uczestników wysiłek jest porównywalny do klasycznego trekkingu po górach.

Wypożyczanie sprzętu na czas szkolenia

Nie musisz posiadać własnego sprzętu skiturowego, żeby wziąć udział w kursie. Skiturowa Chata w Szczyrku zapewnia wysokiej klasy sprzęt skiturowy na czas szkolenia. Komplet sprzętu skiturowego, który zapewniamy to buty skiturowe, narty skiturowe, foki i kije. Więcej o naszym sprzęcie przeczytasz tutaj.

Na etapie dokonywania rezerwacji będziemy prosić Cię o wypełnienie naszego formularza rezerwacyjnego. W formularzu pytamy m.in. o Twój rozmiar buta, wzrost, wagę oraz umiejętności jazdy na nartach. Dzięki tym informacjom instruktor będzie mógł odpowiednio dobrać i dopasować dla Ciebie sprzęt w dzień szkolenia.

Podczas kursu możesz również szkolić się na własnym sprzęcie jeśli go już posiadasz. Jeśli jednak nie masz jeszcze swojego sprzętu to więcej o warunkach wypożyczenia sprzętu dowiesz się w naszym cenniku.

Gdzie zapewniony jest nocleg?

Sobotnio-niedzielne dwudniowe szkolenia skiturowe w Beskidach organizujemy w Skiturowej Chacie w Szczyrku. Chata zlokalizowana jest bardzo blisko dolnej stacji koleji linowej na Skrzyczne, gdzie często rozpoczynamy nasze wycieczki szkoleniowe. Wnętrza obiektu noclegowego utrzymane są w górskim klimacie. Ze wspólnego salonu, tarasu oraz każdej z sypialni rozciąga się niesamowity widok na dolinę Szczyrku oraz na szczyt góry Skrzyczne. Do dyspozycji gości jest wspólny salon oraz kuchnia. Poznaj Skiturową Chatę.

Pokoje, w których nocują uczestnicy są dwuosobowe. Jeśli planujesz odbyć szkolenie wspólnie ze swoim partnerem lub chciałbyś mieć swój własny pokój na wyłączność to prosimy poinformuj nas o tym w formularzu rezerwacyjnym w końcowej sekcji pt. informacje dla organizatora. Poinformujemy Cię wówczas szybko czy będzie możliwe zapewnienie Ci miejsca w wybranej przez Ciebie konfiguracji w wybranym terminie.

Czy podczas kursu zapewnione są posiłki?

Nie, posiłki nie są zapewnione. Do dyspozycji uczestników jest natomiast w pełni wyposażona kuchnia i jadalnia Skiturowej Chaty. W niedalekiej odległości od obiektu znajduje się też kilka restauracji: Freeride Bar, Markowa Destylarnia, Bar Kaprys oraz Green Pub.

Czy zapewniony jest parking?

Miejsce parkingowe zapewnione jest dla uczestników na terenie obiektu. Czasem konieczny jest dojazd spod Skiturowej Chaty do miejsca, z którego rozpoczynamy nasze szkolenie. Wybór punktu początkowego szkolenia uzależniony będzie od warunków atmosferycznych i grubości pokrywy śniegowej w dniu szkolenia.

Dlaczego warto uprawiać skitouring i dlaczego Beskidy to doskonałe miejsce dla wszystkich narciarzy pragnących rozpocząć przygodę ze skiturami?

Zalet uprawiania tej od dawna znanej w krajach alpejskich dyscypliny jest wiele. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Łatwo zacząć

Potrafisz zjeżdżać na nartach tzw. pługiem, kontrolować prędkość i skutecznie się zatrzymać? Masz przeciętną kondycję i kochasz górskie zimowe krajobrazy? Świetnie! Jesteś materiałem na przyszłego skiturowca. Nie musisz jeździć na nartach jak znany wirtuoz narciarstwa wysokogórskiego Andrzej Bargiel żeby postawić swoje pierwsze kroki na nartach skiturowych. Większość osób, które biorą udział w naszych kursach dla początkujących to osoby, które jeżdżąc na zwykłych nartach wybierają łagodne stoki. Zdarza się, że jest to ich pierwszy sezon narciarski lub też dopiero co odbyły swoje pierwsze paręnaście godzin lekcji z instruktorem narciarstwa. Dla takich osób wycieczka skiturowa w Tatrach jest mało prawdopodobna ze względu na konieczność zjazdu poza przygotowaną trasą. Beskidy natomiast pozwalają na zjazd łagodnymi, przygotowanymi trasami narciarskimi aż do punktu początkowego wycieczki. To nie oznacza wcale, że podczas podejścia nie można cieszyć się podchodzeniem „na dziko” lasami, polanami, przecinając strumyki i podziwiając górską przyrodę.

Zdrowsza aktywność fizyczna

W porównaniu do jazdy na nartach w obrębie ośrodków narciarskich, wycieczka skiturowa to dużo większa dawka aktywności fizycznej. Każdy kto kiedykolwiek chodził po górach wie, że wspięcie się na szczyt związane jest ze sporym wydatkiem energetycznym. Skitouring zalicza się do dyscyplin wydolnościowych, które dużo skuteczniej poprawiają naszą kondycją i ogólny stanu zdrowia. Nie rezygnujemy przy tym z jazdy na nartach bo po wspięciu się na szczyt czeka nas zasłużony zjazd. Każdy skręt na nartach bardzo wówczas cieszy, bo żeby móc go wykonać ciężko na to pracowaliśmy idąc pod górę.

Poznaj góry od innej strony

Jeśli znudziły Ci się hałaśliwe ośrodki narciarskie, gdzie muzyka dudni z głośników a ścisk w kolejkach do wyciągów działa Ci na nerwy to wycieczki skiturowe są tym czego szukasz. Wybierz tyko cel, załóż foki na spody nart, wepnij się w wiązania i rusz do przodu ciesząc się malowniczymi polanami, starymi opuszczonymi chatami, ośnieżonymi choinkami, śladami leśnej zwierzyny, szumem wiatru, górską ciszą i spokojem. Zdobywaj kolejne metry, wspinaj się na przełęcze, przemierzaj lasy podchodząc własnym tempem z przyjaciółmi, partnerem lub rodziną. Góry czekają, na co czekasz?

Więcej radości z gór

Są wśród nas tacy, którzy po wspięciu się na szczyt nie cieszą się perspektywą schodzenia w dół. W przypadku górskiego trekkingu zejście zajmuje często podobną ilość czasu co wejście. Nie na skiturach. Osobie o przeciętnych umiejętnościach zjazd na nartach zajmuje średnio 1/10 czasu, który zajęło jej wejście. Skitouring pozwala więc cieszyć się dłuższym pobytem na szczycie lub w schronisku bo nie trzeba spieszyć się z zejściem w dół. Mamy w końcu ze sobą narty, na których szybko zjedziemy.

Oszczędność

Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody ze skiturami na pewno zaoszczędzisz na karnetach w ośrodkach narciarskich. Za podchodzenie na nartach skiturowych nie trzeba przecież nigdzie płacić. Trzeba jednak przyznać, że obecnie nowy sprzęt skiturowy jest przynajmniej dwa razy droższy od sprzętu do narciarstwa alpejskiego. Tak czy inaczej w dłuższej perspektywie skitouring może okazać się sportem, który nie tylko doskonale wpłynie na Twoje zdrowie, ale również pozwoli wydać mniej na aktywny odpoczynek w górach.

Brak zagrożenia lawinowego

Brak występowania zagrożenia lawinowego w Beskidzie Śląskim to ważny argument dotyczący Twojego bezpieczeństwa i przemawiający za tym by rozpocząć przygodę skiturową właśnie tutaj. Więcej o lawinach i lawinowym abc przeczytasz tutaj.

Ambitna perspektywa

Jeśli jesteś zaawansowanym narciarzem nasz skiturowy kurs dla początkujących w Beskidach może być dla Ciebie wstępem do narciarstwa wysokogórskiego. Umiejętności, które zdobędziesz na kursie z pewnością przydadzą Ci się gdy będziesz planował wyprawę w wyższe góry takie jak np. Tatry czy Alpy. Pamiętaj jednak by przed skiturową wizytą  w górach wysokich wybrać się najpierw na szkolenie lawinowe i zimowy kurs turystyki górskiej. Dowiesz się na nich m.im. jak rozpoznawać zagrożenie lawinowe i jak korzystać z lawinowego abc, czyli z sondy, łopatki i detektora lawinowego. W Polsce są liczne organizacje, w których możesz przejść takie specjalistyczne przeszkolenie. Większość tego rodzaju szkoleń odbywa się w Tatrach.

Czego nauczysz się na naszym kursie skiturowym dla początkujących?

 

 • skitouring jako składowa narciarstwa wysokogórskiego
 • co zabrać ze sobą na wycieczkę skiturową
 • jak ubrać się na wycieczkę skiturową w różnych warunkach pogodowych
 • jak planować bezpieczną trasę skiturową
 • jak przygotować narty, wiązania i buty do podejścia oraz zjazdu
 • jak obsługiwać wiązania skiturowe
 • jak prawidłowo zakładać, ściągać, suszyć i przechowywać foki
 • jak dbać o sprzęt skiturowy
 • jak bezpiecznie podchodzić po trasie narciarskiej i poza nią
 • jak bezpiecznie poruszać się na skiturach idąc w grupie
 • jak poruszać się w sposób ergonomiczny na nartach skiturowych wykorzystując prawidłową technikę
 • jak wykorzystywać ukształtowanie terenu do minimalizowania wydatku energetycznego podczas podejścia
 • jak wykorzystywać funkcje wiązania skiturowego do podchodzenia zboczami o różnym stopniu nachylenia
 • jak rozkładać siły podczas podejść i dopierać tempo
 • jak wybierać kierunek podejścia
 • jak skutecznie i bezpiecznie trawersować strome zbocza w różnym rodzaju śniegu
 • gdzie robić bezpieczne przystanki
 • jak dokonywać zmiany kierunku na stromym zboczu wykonując tzw “kick-turn”,
 • jak zakładać ślad o optymalnym kącie dla reszty grupy
 • jak wpinać się do wiązań w głębokim śniegu
 • jak przyjąć prawidłową pozycję narciarską podczas zjazdu
 • dla zainteresowanych – omówienie prawidłowej techniki zjazdu poza przygotowaną trasą
 • dla zainteresowanych – propozycje tras skiturowych w obrębie Beskidów i Tatr

Co mówią o nas uczestnicy kursów?

 • positive review  Absolutly great first ski touring experience with Tomek! He is an experienced ski-tourer that will make you feel safe right away. He knows the region well, and you will learn a lot. The accomodation is an absolute wonder with amazing views of the valley, and very cosy when the snow is falling outside. And all at affordable and legit prices. Stop thinking, just book it!

  Jason Moisio Avatar Jason Moisio
  13 lutego 2020

  positive review  Szkolenie dla osób które chcą zacząć przygodę ze skiturem godne polecenia! Tomek przekazał w klarowny sposób wszystkie informację, dba również o bardzo fajnalą atmosferę w chacie i podczas wspinaczki. Polecam!

  Bartosz Stańkowski Avatar Bartosz Stańkowski
  18 lutego 2020

  positive review  Bardzo fajne miejsce, super ekipa !

  Paweł Szopowski Avatar Paweł Szopowski
  20 stycznia 2020
 • positive review  Po prostu WOW! Pierwszy raz próbowaliśmy z żoną skiturinigu i to, że wybraliśmy na swojego instruktora Tomka ze Skiturowej chaty to był strzał w dziesiątkę! Świetny, otwarty i mega pozytywny człowiek, profesjonalista, który w łatwy sposób wprowadził nas w tajniki skiturowego świata i pozwolił na nowo odkryć Beskid Śląski. Polecam serdecznie każdemu kto chciałby zacząć swoją przygodę ze skiturami!

  Kamil Krawczyk Avatar Kamil Krawczyk
  27 stycznia 2020

  positive review  Ludzie z prawdziwą pasją, którą skutecznie zarażają innych! Polecam szkolenie skiturowe, świetna wycieczka w fajnej atmosferze, dostosowana do możliwości wszystkich uczestników. Przewodnik Tomek dba o grupę i dużo doradza. Warto! Na pewno do ponownego odwiedzenia 🙂

  Piotr Sedzik Avatar Piotr Sedzik
  30 grudnia 2019

  positive review  ❤️❤️❤️ świetny niezawodny sprzęt, super prowadzący. Fajna atmosfera. Polecam

  Katarzyna Mordyl Avatar Katarzyna Mordyl
  23 lutego 2020
 • positive review  Super, pełen profesjonalizm, świetna atmosfera, polecam wszystkim!

  Anna Czaja Avatar Anna Czaja
  7 marca 2020

  positive review  wspaniałe miejsce i instruktor Tomek !!! rewelacyjnie spędzony weekend! polecam!

  María Mari Avatar María Mari
  18 lutego 2020

  positive review  Polecam!! Wszystko super profesjonalnie. Chętnie wrócimy na 🌃 🎿

  Klaudia Teclaw Avatar Klaudia Teclaw
  22 lutego 2020
 • positive review  Świetne miejsce i jeszcze fajniejsza ekipa!

  Olga Knap Avatar Olga Knap
  19 stycznia 2020

  positive review  Rewelacja! Wspaniałe miejsce 🙂

  Dominika De Avatar Dominika De
  26 grudnia 2019

  positive review  Cudowne miejsce na rozpoczęcie przygody ze skiturami. 🙂 Fajna przygoda, duża dawka wiedzy, wspaniała atmosfera w Skiturowej Chacie i na wyprawie. Mega profesjonalnie i sympatycznie!

  Agata Kizny Avatar Agata Kizny
  7 stycznia 2020
 • positive review  Fantastyczne przyjęcie. Fantastyczna organizacja. Super polecam Irek Kaczmarski

  Ireneusz Kaczmarski Avatar Ireneusz Kaczmarski
  21 lutego 2020

  positive review  Fantastyczna przygoda ze skiturami😄 Tomek to właściwa osoba, na właściwym miejscu. Zarazi Was swoją pasją do nart i gór. Polecam serdecznie.

  Malwina Kumor Avatar Malwina Kumor
  2 lutego 2020

  positive review  Tomek to pasjonat skiturow, ktory z radoscia dzieli sie swoja pasja- polecam kazdemu 🙂 Do tego super lokalizacja i fajny klimat- niczego wiecej nie trzeba

  Marcin Nowacki Avatar Marcin Nowacki
  20 stycznia 2020
 • positive review  Świetne szkolenie, dobry sprzęt i zacna atmosfera całej wyprawy! Bardzo polecam.

  Olga Głuchowska-Stypka Avatar Olga Głuchowska-Stypka
  5 stycznia 2020

  positive review  Super atmosfera i ludzie z pasją👏👏👏👌👌👌Profesjonalne podejście do tematu skiturów.Tomek- prowadzący szkolenie to swój człowiek😀 Szkoda że tak krótko byłem.Napewno odwiedze Skiturową Chatę.Polecam w 100%

  Tomasz Bonk Avatar Tomasz Bonk
  19 stycznia 2020

  positive review  Super przewodnik i nauczyciel. Polecam wycieczki!

  Piotr Baranek Avatar Piotr Baranek
  4 marca 2020