Skitouring – jak zacząć?

Miłośnicy sportów zimowych nie mogą narzekać – aktywności fizycznych w okresie chłodniejszych dni jest bardzo dużo do wyboru. Narty, biegówki, łyżwiarstwo, sanki czy snowboard to tylko niektóre z dostępnych możliwości – do tego grona zaliczymy również skitouring. Podjęcie tej aktywności wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania. Jak się do tego zabrać?

Konieczne umiejętności

Żeby uprawiać skitouring, konieczna jest dobra umiejętność jazdy na nartach. Poruszanie się po górach w ramach tej aktywności obejmuje wejście na szczyt oraz zjechanie do doliny, dlatego osoby, które nigdy nie miały nart na nogach lub nie czują się bezpieczne w trakcie jazdy, nie powinny podejmować się takich działań bez podniesienia poziomu swoich umiejętności. Najlepiej robić to pod okiem doświadczonego instruktora, by zapewnić wyrobienie właściwych nawyków. W trakcie skitouringu umiejętności techniczne, słuszne rozpoznanie tego, kiedy podchodzić na nartach, a kiedy na butach oraz wyczucie nart są bowiem bardzo istotne.

Odpowiedni sprzęt do skitouringu

Istotne znaczenie ma również to, jakie wyposażenie zabierzesz ze sobą w góry. Potrzebne ci będą oczywiście narty (lżejsze niż do klasycznego narciarstwa) z odpowiednio dopasowanymi butami i kombinezonem, ale także raki czy czekany niezbędne na niektórych szlakach i ułatwiające poruszanie się. Nie można również zapomnieć o nabyciu wiedzy pod względem pobytu w górach. Sprawdzanie pogody, znajomość zasad wzywania pomocy, uwzględnianie zagrożeń (np. lawinowych) – bez tego nie można podejmować żadnych aktywności na wysokościach.

Istotne jest również zwrócenie uwagi na nasze samopoczuciu. Do uprawiania skitouringu konieczna jest odpowiednia kondycja, którą najlepiej budować cały rok, przygotowując się do zimowego sezonu. Wyjście i zjazd z góry to spory wysiłek fizyczny, a w momencie w którym opadamy z sił, aktywność staje się męczarnią, a nie przyjemnością, na dodatek niebezpieczną. Mierz więc siły na zamiary i jeśli nie masz pewności, czy dasz radę pod względem fizycznym – nie zaczynaj od zdobywania wysokogórskich szczytów.