Przygotowanie do sezonu skitourowego

Okres jesienny to ostatni dzwonek, by przygotować formę do sezonu zimowego, w którym będzie można uprawiać skitouring. Efekty i możliwości w trakcie wypraw górskich są zależne również od tego, jak przepracujemy wcześniejszy okres i w jaki sposób przystosujemy swoje ciało na ten wysiłek. Ważne jest również zebranie niezbędnego sprzętu, który będzie nam w tym potrzebny.

Budowanie wytrzymałości

W trakcie uprawienia skitouringu czekają nas wielogodzinne wyprawy po górskich szlakach, dlatego też niezbędne będzie dobre przygotowanie kondycyjne. Chcąc posiadać niezbędną podstawę w tym względzie warto wcześniej regularnie trenować, co przełoży się na lepsze efekty. Można wybrać różne opcje treningu kondycyjnego – bieganie czy jazda na rowerze to podstawowe możliwości, z których powinniśmy korzystać co najmniej 3 razy w tygodniu.

Trening siłowy

Bardzo ważne jest również budowanie siły, która jest niezbędnym elementem przygotowania do sezonu skitourowego. W tym celu warto wykonywać ćwiczenia obejmujące przede wszystkim mięśni nóg, które są bardzo mocno zaangażowane w wykonywanie pracy podczas pokonywania trasy. Nie można jednak zapominać o mięśniach brzucha czy ramion, które pełnią również istotną rolę, dlatego też warto regularnie trenować te partie na siłowni lub wykonywać treningi z masą własnego ciała w domu lub w terenie.

Dobre odżywianie

Do nieoczywistych elementów przygotowania swojego ciała do sezonu skitourowego można też zaliczyć dietę, do której wielu wielbicieli sportów zimowych nie przywiązuje dużej wagi. Tymczasem zdrowe odżywanie może sprawić, że nasz organizm będzie przystosowany do długotrwałego i żmudnego wysiłku. Warto pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków i umieszczaniu w jadłospisie dużej ilości warzyw oraz owoców, co wpłynie korzystnie również na naszą odporność.

Zakup sprzętu

W tym czasie warto także zrobić przegląd swojego ekwipunku – zobaczyć, w jakim stanie jest nasz sprzęt, czy niektóre elementy wymagają wymiany, a być może powinniśmy coś dokupić, by bezpiecznie poruszać się po trasach i korzystać z pełni możliwości. Przygotowanie nart, butów, a także zakup pozostałych elementów kompletnego stroju oraz innych niezbędnych akcesoriów przydatnych w trakcie pokonywania zaplanowanych szlaków to także istotny czynnik przygotowania do sezonu skitourowego.