Jak dbać o sprzęt skitourowy po sezonie?

Sprzęt skitourowy

Gdy przyjdzie czas odłożenia nart w bezpieczne miejsce na kolejną zimę, trzeba nie tylko myśleć o tym, jak przygotować swoją formę fizyczną na kolejny sezon. Warto również zadbać o to, aby nasz sprzęt skitourowy był odpowiednio zakonserwowany, abyśmy mogli z niego efektywnie korzystać również w kolejnym roku podczas wyprawy w góry. Dotyczy to nie tylko nart, ale także butów, kijów oraz innych podstawowych elementów wyposażenia.

Dbałość o narty skitourowca po sezonie

Uprawianie tej dyscypliny wiąże się ze sporymi obciążeniami i możliwością uszkodzeń nart, dlatego też konieczne może okazać się zlikwidowanie ubytków, które powstały na ich powierzchni. Wówczas powinien zająć się tym profesjonalista. Jeśli takiej konieczności nie ma, wystarczy starannie wyczyścić je, a następnie nasmarować, aby były dobrze zakonserwowane do kolejnego roku. Ważne jest również dobre miejsce przechowywania, które będzie wolne od wilgoci.

Przygotowanie butów po zakończeniu sezonu

Również w przypadku obuwia skitourowego ważne jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, jeśli takie na ich powierzchni się pojawiły. Poza tym, po intensywnej eksploatacji mogą być mokre, również od potu, dlatego też przed schowaniem w bezpieczne miejsce powinno się je dobrze wysuszyć, co pozwoli uchronić przed rozwijaniem się w ich wnętrzu bakterii.

Inne elementy - wiązania

Czyszczenia i konserwacji po zakończeniu sezonu skitourowego ominąć nie powinno również naszych wiązań. Najważniejszą czynnością obejmującą tę część wyposażenia narciarza jest jednak zwolnienie siły DIN, co zapewni im lepszą żywotność, mimo swojej wygody i konieczności ponownego ustawienia optymalnego parametrów w kolejnym sezonie.

Pozostałe części wyposażenia do konserwacji

Pełne przygotowanie z myślą o kolejnym sezonie narciarskim powinno obejmować również inne elementy sprzętu skitourowego. Do nich zaliczyć trzeba przykładowo kije oraz foki, które również należy wyczyścić, a także wysuszyć, aby były gotowe do użytkowania w kolejnym roku startów na śniegu, po górskich, wymagających trasach.